بارگیری...
قطعات رباتیک

قطعات رباتیک

قطعات رباتیک از قسمت های مختلفی از جمله قطعات مکانیکی، قطعات الکترونیکی و قطعات رایانه تشکیل شده است. قطعات رباتیک اصلی ترین و مهم ترین نیاز برای ساخت ربات های مختلف می باشد. با توجه به نوع رباتی که قرار است درست شود قطعات رباتیک را انتخاب می کنیم.

به طور کلی رباتیک از سه بخش مکانیک، الکترونیک و رایانه (برنامه نویسی) تشکیل شده است. در ادامه قطعات مربوط به هر کدام را بررسی می کنیم:

قطعات مکانیکی:

قطعات مکانیکی در ربات های مختلف متفاوت است و با توجه به رباتی که می خواهید بسازید باید انتخاب کنید. به طور مثال برای ساخت ربات های مبتدی مانند ربات فوتبالیست دانش آموزی قطعات مکانیکی شامل سازه های پلاستیکی، گیربکس، موتور، شاسی، شوتر و لاستیک می باشد.در ربات های پیشرفته مانند ربات امدادگر واقعی شما به قطعات پیشرفته تری از جمله موتور های پیشرفته (موتور میتسوبیشی و غیره)، گیربکس های پیشرفته و انواع سازه های آلومینیومی ( بدلیل استحکام و سبک بودن نسبت به سایر فلزات) نیاز دارید.

به طور کلی قطعات مکانیکی نقش به سزایی در ساخت ربات دارند و زیر ساخت کلی ربات وابسته به قطعات مکانیکی می باشد که با در کنار هم قرار گرفتن  آن ها شکل ظاهری ربات ایجاد می شود.

قطعات الکترونیکی:

بخش دوم بعد از مکانیک ربات، قسمت الکترونیک ربات می باشد که از قطعات الکترونیکی مانند انواع مقاومت ها، خازن ها، آی سی ها، رگلاتور ها، باتری ها و ... تشکیل شده است که باید شناخت کافی از قطعات مختلف داشته باشید و سپس با در کنار هم قرار گرفتن این قطعات می توانید ربات را به حرکت در بیاورید.

قطعات الکترونیکی نیز همانند قطعات مکانیکی برای ربات های مختلف، متفاوت است. برای اینکه مفهوم را بهتر درک کنید به این مثال توجه کنید.برای راه اندازی ربات های مبتدی مانند ربات جنگ جو دانش آموزی شما نیازی به آی سی ها و باتری های پیشرفته و ... ندارید. در صورتی که برای ساخت ربات های حرفه ای مانند ربات مین یاب کنترل از راه دور شما باید از آی سی، باتری های پیشرفته و ... استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید.

قطعات رایانه:

در این قسمت شما بیشتر با نرم افزار سر و کار دارید. نرم افزار هایی که به وسیله آن برنامه نویسی یا به اصلاح کد نویسی ربات را انجام می دهید و ربات با توجه به دستور هایی که شما بصورت کد به آن داده اید عمل می کند. به طور مثال ربات های مسیریاب یا همان تعقیب خط با توجه به دستوری که در قالب کد نویسی در حافظه ربات ایجاد شده حرکت می کند و علاوه بر آن از سنسور هایی مانند مادون قرمز و فتوسل کمک می گیرد تا بتواند مسیر را شناسایی کند و بدون دخالت اپراتور مسیر را به پایان برساند.

به طور کلی قطعات رباتیک از این سه بخش تشکیل شده است که به بررسی آن ها پرداختیم و با ویژگی های هر کدام آشنا شدید. یادگیری رباتیک سبب ارتقا دست ورزی، حل مسئله و آشنایی با هوش مصنوعی و رباتیک می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق صفحه تماس با ما نشانی و شماره تماس ما را داشته باشید.

مطالب مرتبط:

انواع ربات/www.hirarobot.ir

قطعات الکترونیکی ربات/www.hirarobot.ir

قطعات مکانیکی ربات/www.hirarobot.ir

پک ربات/www.hirarobot.ir

نظرات کاربران

نظر بدهید